Tüm BPM Platformlarının Sahip Olması Gereken Sekiz Özellik

İş Süreçleri Yönetimi (BPM) platformunuzu seçmek, sektörünüze liderlik etmek ile rekabette geride kalmak arasındaki fark anlamına gelebilecek kritik bir karardır. Bunlar, bir sistemde aranması gereken sekiz özelliktir.

Sürükle ve Bırak İşlem Tasarımcısı

Sürükle ve bırak işlem tasarımı kodsuz bir deneyim sunar:

 • İş analistleri ve geliştirici olmayanlar süreçleri kolaylıkla tasarlayabilir.
 • Düşük öğrenme eğrisi sayesinde, süreçler hızlı bir şekilde oluşturulabilir ve devreye alınabilir.
 • Süreç değişiklikleri gerekli olduğunda, tüm süreci yeniden tasarlamaya veya kodu düzenlemeye gerek yoktur.
 • BPMN 2.0 uyumlu süreç tasarımcıları, iş analistlerinin ve süreç yönetimi uzmanlarının çoğu tarafından tanınan süreç tasarım sembolleri sunarak ek faydalar sunar. BPMN 2.0 uyumlu tasarımcıların daha eski bir kod tabanına güvenme olasılığı da düşüktür.
 • En önemlisi, doğru kişilerin hassas bilgilere erişmesini sağlayarak izinleri özelleştirmek ve atamak kolaydır.

BPMN 2.0 Uyumluluğu

BPMN 2.0 uyumlu süreç tasarımcıları ek avantajlar sunar. İlk olarak, BPMN diyagramları ve sembolleri , iş analistlerinin ve süreç yönetimi uzmanlarının çoğu tarafından tanınabilir. İkincisi, süreç tasarım platformlarının çoğu bunu kullanır ve bu da süreçleri platformlar arasında dışa aktarmayı kolaylaştırır. Son olarak, BPMN 2.0 uyumlu tasarımcıların daha eski bir kod tabanına güvenme olasılığı daha düşüktür. Bu, uyumlu tasarımcıların en güncel süreç tasarım araçlarına sahip olduğu anlamına gelir.

Güçlü Form Tasarımcısı

Formlar çoğu sürecin merkezinde yer alır, bu nedenle sınırlı form tasarımı sunan bir BPM platformu seçmek, alt düzey belgelerle sonuçlanabilir. Şu özelliklere bakın:

 • Form tasarımcısı, formu oluşturmak için öğeleri sürükleyip bırakarak herkesin dakikalar içinde bir form tasarlamasına izin vermelidir.
 • Geliştirici olmayanların ihtiyaç duydukları tam formu kolayca oluşturabilmesi için çeşitli özelleştirilebilir alan özelliklerine sahip bir seçenek arayın.
 • Geliştiriciler, kullanıma hazır işlevselliği genişletmek için kod kullanarak formları özelleştirebilmelidir.
 • Formlar duyarlı olmalı ve belgenin kendisinde değişiklik yapılmasına gerek kalmadan hem mobil hem de masaüstü platformlarından erişilebilir olmalıdır.
 • Kolay belge yönetimi ve depolama sağlamak için değişkenler kullanarak belgelere dosya yolları atayabilmelisiniz.

Yerleşik Raporlama Araçları

Yerleşik raporlama araçlarına sahip bir BPM platformu, verileri harici bir uygulamaya aktarmadan ayrıntılı grafikler ve raporlar oluşturmanıza olanak tanır. Şu özelliklerden yararlanın:

 • Darboğazları, verimsiz süreçleri ve verimsiz çalışanları bulmak için temel performans göstergelerini (KPI’ler) izleyin.
 • Gecikmelerin ve gecikmiş süreçlerin maliyetini hesaplamak için hizmet düzeyi sözleşmesi (SLA) raporlamasını kullanın.
 • Hangi vakaların geride kaldığı ve vakaların sahibi hakkında ayrıntılı bilgi toplayın.

Üçüncü Taraf Uygulamalar için Entegrasyon Merkezi

Neredeyse her işletme birden çok uygulamaya dayanır, bu da çok sayıda veri silosu anlamına gelir. BPM platformları, ilgili tüm bilgileri birleştirebilmelidir. BPM platformları, güçlü bir çerçeve kullanarak mevcut sistemlerinizle bağlantı kurmalıdır. Kaldıraç iPaaS organize pekiştirmek ve tek bir yerde tüm konektörleri yönetmek için BPM platformu üzerinden (bir hizmet olarak entegrasyon platformu) veya ESB (Enterprise Service Bus).
REST, günümüzde bağlantı sağlamanın birincil yöntemidir, ancak SAP gibi bazı bağlayıcılar, bağlayıcıların çalışması için daha az yaygın yazılımlar gerektirebilir. Bağlayıcılar, muhtemelen süreçte yer alan farklı araçlar kullanan birden fazla departman olduğunda şirketteki tüm kullanıcıların aynı sayfada olmasını sağlamak için çok önemlidir. Ek olarak, bağlayıcılar iş akışlarının harici işlevleri içermesine izin vererek iş akışlarınızı daha tam otomatikleştirme seçenekleri sunar.
Konektörler sayesinde, veri silolarını ortadan kaldırabilir ve şirket genelinde bilgi akışını kolaylaştırabilirsiniz. En azından temel bir bağlayıcı seti ve süreçlerde bağlayıcıları kullanmak için temiz, net bir yöntem içeren bir BPM çözümü arayın. İdeal bir BPM platformu, en popüler uygulamaları süreçlerinize hızla entegre etmek için yerleşik bir bağlayıcı kitaplığına sahip olmalıdır. Ayrıca, harici uygulamalarınıza BPM işlevselliğini kolayca dahil etmek için çok çeşitli REST API uç noktaları içermelidir. Harici uygulamalarınızı BPM platformunuza bağlamak, tüm şirketiniz için sorunsuz bir deneyim oluşturmak için çok önemlidir.

Kullanıcı Portalı

Bir BPM platformu yalnızca çalışanlarınız sistemi kullanıyorsa etkilidir, bu nedenle bir sağlayıcı seçerken kullanıcı deneyimini dikkate almak önemlidir. Seçenekleri gözden geçirirken sormanız gereken sorulardan bazıları şunlardır:

 • Kullanıcılar özel bir portala güvenecek mi?
 • Görev gelen kutusu Drupal, Joomla, Typo3, LumApps, WordPress, SharePoint veya başka bir şey gibi mevcut bir portala gömülmeli mi?
 • Alternatif olarak, kullanıcıların bunun yerine Outlook veya Gmail gibi e-posta istemci yazılımlarıyla etkileşimde bulunmasını mı tercih edersiniz?
 • Bildirimlerin mobil cihazda e-posta yoluyla mı yoksa özel bir mobil uygulama aracılığıyla mı gelmesini istiyorsunuz?

Kısacası, herhangi bir kaliteli BPM sağlayıcısı bir kullanıcı portalı deneyimi sunacaktır, ancak kullanıcı portalının dahili araçlarınıza ne kadar kolay uyarlanabileceğine dikkat etmelisiniz.

Doküman yönetimi

Bazı süreçlerinizin belge yüklemeyi veya oluşturmayı içerdiğini söylemeye gerek yok. Bir BPM platformu seçerken, belgelerin süreçlerle nasıl entegre edileceğini düşünün. Belgeleri platformun dışında mı depolamayı tercih edersiniz yoksa BPM’nin tercih ettiğiniz belge deposu olmasını ister misiniz? Belgelerin Google Drive, Box, Dropbox, SharePoint veya başka bir temel belge yönetim sistemi aracılığıyla yönetileceğini belirlerseniz, seçtiğiniz BPM’nin uygun bağlayıcılara sahip olduğundan emin olun.

Güvenlik ve İzleme Araçları

Kurumsal düzeyde BPM arayanlar, son bir seçim yaparken güvenlik ve izleme araçlarının kritik olduğunu bilirler. Kullanıcıların nasıl oturum açtığını ve günlüklerin ne kadar bilgi yakaladığını anlamak için platformları inceleyin. Özellikle, günlüklerinizi SIEM uyumlu harici bir araca teslim edebilir misiniz, böylece güvenliğinizi tek bir uygulamadan yönetebilirsiniz? Bu unsur, BT ve şirket içi uyum için önemlidir. Son olarak, araç içinde izinleri ve sürüm oluşturmayı nasıl yönetebileceğinize dikkat edin. Bu veriler, uyum faaliyetlerinde kritik bir rol oynar.
Bir BPM platformu seçmek, işletmeniz için uzun vadeli sonuçları olan büyük bir girişimdir. Bu sekiz özellik, başarılı bir uygulama için çok önemlidir. ProcessMaker’daki uzmanları ziyaret ederek mevcut BPM çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinin

About the author

BPM Nedir

BPM Nedir Bloger

View all posts