İş Süreçleri Otomasyonu – Boon veya Bane?

Otomasyon, ister iş süreci otomasyonu ister genel otomasyon, “işgücü azalması yoluyla güvenilirliği ve verimliliği artırmak için belirli bir süreci kontrol etmek için bilgisayarların veya diğer kontrol sistemlerinin kullanılması” anlamına gelir (kaynak: wikipedia). Bu hat size ne ifade ediyor? Bu otomasyon tanımında hem bir nimet hem de bir felaket görüyorum.

İş Süreçleri Otomasyonu – Boon veya Bane?

Otomasyon kesinlikle güvenilirliği ve verimliliği ve dolayısıyla verimliliği arttırır. Aynı zamanda çalışan işgücünde bir azalmaya neden olur. Yine de, çalışanların otomasyon nedeniyle dezavantajlardan ağır basabileceği bazı avantajları vardır. Burada, iş süreçleri otomasyonunun telafi edici avantajlarından bazılarını sıraladım ve otomasyona rağmen dikkat çeken birkaç bane listeledim.

process automation - boon-bane

Proses Otomasyonunun Avantajları

 • İş sürecinin otomasyonu – küçük, orta veya büyük bir işletme – hem verimliliği hem de etkinliği etkiler.
 • Kağıt işinin ölçülmesinde harcanan zamanı azaltarak verimlilik artışı sağlanır.
 • Verimlilik, veri hassasiyetini artırarak ve fazla manuel işi azaltarak sağlanır.
 • Hem yöneticilerin hem de çalışanların yetkinliği iyileşir ve daha iyi ve daha hızlı kararlar alınmasını sağlar.
 • İdari yük önemli ölçüde azalır.
 • İş süreci otomasyonu, çeşitli endüstriler ve şirketler içindeki farklı departmanlarda elde edilebilir. İK süreç otomasyonu yaygın bir kullanım durumudur ve şirketler izin onayları ve gider onayları gibi bazı tipik işlemleri otomatikleştirmek için iş akışı yazılımını kullanmayı veya kuruluş içindeki İK ile ilgili tüm süreçleri otomatikleştirmek için özel bir İK yönetim sistemi kullanmayı tercih edebilirler. Tam özellikli bir HRMS onayların ötesine geçer ve çalışanları güçlendirmek için self servis özellikler sunar.
 • Her türlü sektörde rapor oluşturma, otomasyon sayesinde kolaylaştırılmıştır. İnsanlar günlerce raporlarda çalışmıyor. Bir anda üretilebilir ve otomasyonun bu olağanüstü avantajlarından yararlanmak için aylarca eğitim almazsınız.
 • Hem teknik hem de imalat sanayinde otomasyonun en önemli rollerinden biri ‘Maliyet Tasarrufu’dur. Kaynak yönetimi ve Zaman yönetimi kolaylaştırılmıştır. Tekrarlama, hata ve düzeltme şansları da önemli ölçüde azalır.

Proses Otomasyonunun Eksiklikleri

 • Otomasyon tamamen verilerle ilgilidir ve otomasyonun temel dezavantajlarından biri, verilerin yolsuzluk / bilgisayar korsanlığı / veri kayıplarına eğilimli olmasıdır.
 • Çalışanların otomatik uygulamaları kullanmak için özel bilgi edinmeleri için eğitilmesi, kuruluşların yatırım yapmaya hazır olması gereken ilk yatırım olacaktır.
 • Otomasyon performansı yalnızca insan programcılarına ve son kullanıcılarına bağlı olduğu için veri giriş hataları mümkündür.
 • İnsan etkileşimini ve kişiler arası iletişimi azaltır.
 • Teknolojiye bağımlı olma eğilimi insan gücüne olan güveni azaltacaktır, bu nedenle İK’nın temel temeli üzerinde büyük bir risk oluşturmaktadır.
 • Sonuç: Boon mu Bane mi?

Yukarıdaki işaretçilerden, otomasyonun faydalarını kesinlikle başarısızlıkları gölgede bırakıyoruz ve endüstrilerdeki otomasyonun, maliyetten tasarruf etmeyi ve görevleri daha doğru ve daha az hale getirmenin yanı sıra iş sürecini daha etkili ve verimli hale getirme konusundaki gizliliğe bir nimet olduğu sonucuna varacağım. zaman tükeniyor.

Ne düşünüyorsun? Üzerinde düşünün ve otomasyonun nimet veya bane yönlerine katkılarınızı paylaşın.

About the author

BPM Nedir

View all posts