İş Süreci İyileştirme Nedir?
İş Süreci İyileştirme Adımları Nasıl Uygulanır?

İş Süreci İyileştirme Nasıl Uygulanır?

İş sürecinin iyileştirilmesi nedir ve neden önemlidir?
İş sürecini iyileştirme, performansı optimize etmek ve / veya kaliteyi artırmak için bir kuruluşun iş süreçlerini tanımlamayı, analiz etmeyi ve geliştirmeyi içerir. Kuruluşların süreçlerini iyileştirmeye çalıştığı bazı yaygın yollar, görevleri tamamlamak için gereken süreyi azaltmak, atıkları ortadan kaldırmak, ürün veya hizmetlerinin kalitesini iyileştirmek ve daha yüksek bir uyum düzeyi sağlamaktır.

İş Süreci İyileştirme Nasıl Uygulanır?

iş süreci iyileştirme adımları

İş sürecini iyileştirmek için evrensel bir formül olmasa da, aşağıdaki adımlar süreçleri planlama, uygulama ve optimize etme için mükemmel bir çerçeve sağlar:

  1. Süreci haritalama
  2. Süreci analiz etme
  3. İş akışını yeniden tasarlama
  4. Kaynak atama
  5. Bir uygulama planı geliştirme
  6. Planın uygulanması
  7. İzleme ve optimizasyon

İş süreçlerini iyileştirme

İş sürecinin iyileştirilmesi, büyüklüğünden veya endüstrisinden bağımsız olarak herhangi bir kuruluş için paha biçilmez bir araç olabilir. Yukarıdaki iş süreci iyileştirme adımlarının manuel olarak tamamlanmasının zaman alıcı bir süreç olabileceğini unutmayın. Kuruluşlar önemli ölçüde zaman ve para tasarrufu sağlarken, iş süreçlerini iyileştirmede kolaylık sağlayan iş süreci yönetim yazılımını kullanarak ek bilgiler elde edebilirler.

Süreci haritalama

İş süreci haritalaması, iş süreci iyileştirme sürecinin erken dönemlerinde kullanılan çok değerli bir araçtır. İş süreci haritalama, iş süreçlerinin görsel bir temsilidir. Bir şirketin ne yaptığını, nasıl yapıldığını ve her görevi tamamlamaktan kimin sorumlu olduğunu tanımlar.

Geliştirmek istediğiniz işlemi belirleyin. İyi bir çalışma genel görünümü ve referans noktası elde etmek için mevcut süreci haritalayın. İş akışı yazılımımızı kullanarak haritanızı manuel olarak oluşturabilir veya işlemi basitleştirebilirsiniz.

Analiz

İlk adımda oluşturduğunuz haritayı gözden geçirmek için biraz zaman ayırın. Süreçte darboğazların ve diğer sorunların ortaya çıktığı alanları belirlemeye çalışın. Önemli gecikmelerin olduğu veya çok fazla zaman ve para harcandığı alanlara odaklanın. Oradan, sorunu olası kaynağına kadar takip edin.

Bu adımı acele etme. Sorunların temel nedenlerini belirleyemezseniz, iş süreci iyileştirmesi oluşturma işleminde kalan adımları başarıyla tamamlayamazsınız.

İş akışını yeniden tasarlama
Bu adımda, önceki adımda belirlediğiniz sorunları iyileştirmek için iş akışınızı yeniden tasarlamaya çalışacaksınız. Kilit paydaşlarınızı bu sürece dahil etmek önemlidir. Mevcut iş akışlarını herkesten daha iyi bilirler ve ileride entegre olarak yer alacaklardır. Onlarla bulduğunuz sorunları tartışın ve olası çözümlere ilişkin girdilerini alın.

Tanımladığınız tüm çözümleri listeleyin. Her biri için, ne kadar süre uygulanacağını, maliyetlerin ne olduğunu ve potansiyel riskleri belirleyin.

Kaynak atama
Potansiyel çözümler belirledikten sonra roller atamaya ve kaynakları devretmeye başlayabilirsiniz. Paydaşların değişikliklerin rollerini nasıl etkileyeceğini ve hangi kaynakların kullanabileceklerini bilmelerini sağlayın. Yeni iş akışının nasıl görüneceğini ve iyileştirmelerin kuruluşa nasıl fayda sağlayacağını açıklayın. Bu, değişime karşı direnç konusundaki endişeleri azaltacak ve uygulama için zemin hazırlayacaktır.

Bir uygulama planı geliştirme
Bu adım öncekinin bir uzantısıdır. Burada, belirlediğiniz paydaşları ve kaynakları içeren ayrıntılı bir plan oluşturacaksınız. Her paydaşın sorumlu olacağı belirli görevlerin bir listesini derleyin. Her görevin başlangıcını ve sonunu gösteren ayrıntılı bir zaman çizelgesi oluşturun. Son tarihlerin belirlenmesi, iş süreci iyileştirmesinin planlanan şekilde kalmasını sağlayacaktır.

Planın uygulanması
Bu noktada uygulama planınızı kilit paydaşlarla paylaşacaksınız. Onlardan ne beklendiğini ve görevlerinin ne zaman tamamlanması gerektiğini açıklayın. Yeni süreçlerin kuruluşun yanı sıra bireysel paydaşlara nasıl fayda sağlayacağını vurgulamaya devam edin.

İş sürecinin iyileştirilmesinin tamamen yeni ekiplerin veya sistemlerin uygulanmasını içerebileceğini unutmayın. Yeni ekip üyelerini ve sistemleri dahil etmek büyük girişimler olabilir. Bu küçük yönleri, genel uygulama sürecinde olduğu gibi yönetin. Süreç genelinde uygulamadan önce son tarihleri ​​belirleyin ve yeni sistemleri test edin.

İzleme ve optimizasyon
Uygulama süreci boyunca ne kadar planlama ve test yaparsanız yapın, yeni süreç kullanıma sunulduktan sonra büyük olasılıkla bazı sorunlarla karşılaşırsınız. Süreçlerinizi düzenli olarak izlemeyi bir öncelik haline getirin. Geri bildirim için kilit paydaşlara güvenmeye devam edin. Sorunları meydana geldikçe düzeltin. Süreçlerinizi sürekli iyileştirmek için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Access Bankası – Örnek Olay İncelemesi

Access Bank, Afrika merkezli çok uluslu bir ticari bankadır. Kuruluş, uluslararası genişletme çabalarıyla ProcessMaker’ın yardımını istedi. Mevcut iş süreci yönetimi çözümleri, yeni hesapların açılmasını dijitalleştirmek için aynı anda birden fazla kanala hizmet veremedi. Ayrıca, mevcut süreçleri küresel mali krizden sonra kabul edilen düzenlemelere uymayı zorlaştırdı.

ProcessMaker’ın bankacılık otomasyon platformuyla Access Bank, minimum kodlama ile otomasyon yoluyla süreçlerini geliştirmeyi başardı. Tüm bankanın operasyonel, yasal, müşteri hizmetleri ve uyumluluk süreçleri optimize edildi. Access Bank genişlemeye devam etti ve şu anda Afrika’daki diğer tüm bankalardan daha büyük.

ProcessMaker Hakkında

ProcessMaker düşük kodlu bir iş süreci yönetimi ve iş akışı yazılımıdır. Sezgisel tasarımı, iş sürecini iyileştirmede basitlik sağlar. Merkezi ABD’nin Kuzey Karolina eyaletindeki Durham şehrinde bulunan ProcessMaker’ın beş kıtada 35 ülkeye yayılmış bir ortak ağı vardır. Birçok Fortune 100 şirketi de dahil olmak üzere yüzlerce ticari müşteri, temel iş süreçlerini dijital olarak dönüştürmek için ProcessMaker’a güvenerek daha hızlı karar verme, daha iyi uyum ve daha iyi performans sağlıyor.

About the author

BPM Nedir

BPM Nedir Bloger

View all posts

1 Comment

Leave a Reply