İş Akışı Dizaynı (Workflow Design)

Merhaba arkadaşlar ,

Bu eğitimimizde sizlere workflow yani süreç diyagramı üzerinden nasıl çalışacağınızdan bahsedeceğim. Yönetici hesabımızla giriş yaptıktan sonra resimde görüldüğü gibi design kısmına girip yeni bir süreç açıyoruz.

 

12

3

Not; Diyagramımızı tasarlarken kullanmamız gereken araç çubuğumuz aşağıdaki resimdeki gibidir.

4

 

Diyagramımızı oluşturmadan önce yapmamız gereken bir adet taslak oluşturmak. Bir kağıda kullanıcı ve süreç ilişkisi içerisinde bir çizim yapalım.

non

Daha sonra diyagramımızı oluşturmaya başlıyoruz. Yapmamız gereken görev oluşturmak. Çizimimizde olduğu gibi 3 adet görevimiz var. Görevleri oluşturmak için workflow ekranımızın boş bir yerine sağ tıklayıp görev ekle diyoruz.

5

Daha sonra eklemiş olduğumuz görevimizin üstüne sağ tıklayıp özellikler bölümüne giriş yapıyoruz. Ve girmiş olduğumuz özellikler bölümünde görevimize isim veriyoruz.

67

 

Bütün görevlerimiz için bu uygulamayı yaptıktan sonra diyagramımızın başlangıç ve bağlantı işlemlerini yapıyoruz. Başlangıç için bize verilmiş olan araç çubuğumuzdaki yeşil baloncuğu alıp başlangıç görevimizin üstüne sürükleyip bırakıyoruz.

8

Daha sonra görevlerimizi birbirine bağlıyoruz. Bağlamak için kullanacağımız araç, çubuğumuzdaki normal ok işareti ile olacak. Başlangıcta yaptığımız gibi sürükle bırak yöntemi ile görevlerimizi birbirlerine bağlıyoruz.

9

 

Bu işlemden sonra yapmamız gereken sürecimizin sonlanmasını ve döngü halini oluşturmak. Bunun içinde ok işaretinin hemen yanındaki selection butonunu kullanacağız.

10

Tekrar sürükle bırak yoluyla selection butonumuzu atadıktan sonra onay butonumuzun altında çıkan el işaretine bir kere tıklayarak selection butonunun yönetim menüsünü açıyoruz.

11

Daha sonra karşımıza gelen menüden new seçeneğine tıklayıp end of the process seçeneğini aktif hale getiriyoruz.

1213

Bundan sonra sıra görevlerimizi kullanıcılara atamaya geldi. Atama işlemini görevimize sağ tıklayıp users & user groups seçeneği ile resimdeki gibi ayarlıyoruz.

14

Bu işlemden sonra önümüze gelen pencerede assign seçeneğine tıkladıkdan sonra önümüze gelen pencereden kullanıcı veya kullanıcı gruplarını göreve atıyoruz.

1516

Bu işlemi sürecimizdeki bütün görevlere uyguluyoruz.

Evet arkadaşlar bir süreç diyagramını nasıl kullanacağımız hakkında sizlere bilgi verdik. Umarız sizlere faydalı olabilmişizdir. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir sonraki eğitimimizde görüşmek üzere

Hoşçakalın…

Said Hüseyin Uçkan
Selensoft Yazılım ve Danışmanlık
Yazılım Danışmanı

 

 

 

About the author

BPM Nedir

View all posts

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir