Düşük Kodlu BPM: Gerçek mi Efsane mi?

Düşük Kodlu BPM, BPM ve Teknoloji Topluluklarında büyük ilgi gören yeni bir terimdir. BPM Software, yıllar içinde Pure-Play BPM, Akıllı BPMS ve şimdi Low-Code BPM’den başlayarak birkaç anahtar kelimeye sahiptir.
Bu blogda, bunun sadece başka bir hype kelimesi mi yoksa Düşük Kod bant genişliğinde daha fazla madde olup olmadığına bakacağız.

Düşük Kodlu BPM nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, Düşük Kodlu BPM, minimum el kodlaması ile süreç uygulamaları geliştirebilmek için BPM Platformları tarafından sağlanan yetenekleri ifade eder. Fikir, geliştirici olmayanlara veya vatandaş geliştiricilere kalkınma yetenekleri sağlamaktır. Ama bekleyin, bu BPM Yazılım Platformlarının amacı değil miydi?

BPM’nin sözü her zaman İşletme ve BT Kullanıcılarının elinde güç sağlamaktı, bu nedenle süreç tabanlı uygulamalar oluşturmak için profesyonel geliştiricilere bağımlı olmaları gerekmiyor. Ne yazık ki, mevcut teknoloji o zaman bu sözü yerine getirmedi.

Artık durum böyle değil, teknolojideki gelişmeler nihayet bu sınırlamanın üstesinden geldi. Modern BPM Platformları, diğer bir deyişle Düşük Kodlu BPM Platformları sadece uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda geliştirme çabaları manifoldunu da azalttı.

Önce Kodlamanın mutlak bir zorunluluk olduğu birkaç senaryoya bakalım:

  1. Kullanıcı Deneyimi Yetenekleri

BPM Platformları her zaman form tabanlı kullanıcı arabirimleri geliştirme yetenekleri sağlamıştır. Sorun, her zaman ve sonra iş veri doğrulama, çıkarma, veri manipülasyonu, cihazlar arasında koşullu görüntü oluşturma, vb. Gibi bazı benzersiz yetenekler gerektiriyordu. yeteneklerinden taviz vermekten mutluluk duyarız.

Düşük Kodlu BPM platformları, karmaşık senaryo ve kural yönetimi özelliklerine sahip modern HTML5 tabanlı UI’den yararlanarak bu sınırlamaları ortadan kaldırır.

  1. Özel İş Kuralları

Geleneksel BPM Platformları büyük ölçüde iş kuralları yönetimi için harici kurallar motoruna bağlıydı. Gelişmiş BRM sistemlerinin yokluğunda, el kodlamasının ve işin yapılması için çok tanıdık bir durum geldi. Ancak bu uzun vadede sorunlara yardımcı olmadı.

Modern Düşük Kodlu BPM platformları, Kural Yönetimi, Kural Standartlaştırması ve Yeniden Kullanılabilirlik sağlayan entegre bir Kural Motoruna sahiptir.

  1. Benzersiz Vaka Yönetimi Yetenekleri

Vaka Yönetimi, BPM Suites’e eklenen yetenekler açısından geç bir katılımcı olmasına rağmen, özellikler en iyi ihtimalle temeldi. İşletmeler defalarca tamamlanan vakaların yeniden açılması, vaka bağlantısı, vaka hiyerarşisi yönetimi vb. Gibi gereksinimler ortaya koydu. Bu senaryolar Vaka Yönetimi motoru tarafından yakalanmadığından önemli geliştirme çabaları gerektirdi.

Yine Modern Düşük Kodlu BPM Platformları, özelleştirme gereksinimlerini ortadan kaldıran gelişmiş Vaka Yönetimi motoruna sahiptir.

  1. Entegrasyon Yetenekleri

Proses uygulamanız ne kadar basit olursa olsun, bilgi alışverişi için harici uygulamalarla iletişim kurması gerekecektir. Gerekli konektörlerin yokluğunda, işletmeler bu konektörleri geliştirmek için Sistem Entegratörlerine veya Ürün Satıcılarına güvenmek zorundaydı.

Yine, Düşük Kod Platformları çoğu kuruluş sisteminde kullanıma hazır bağlayıcılara sahiptir ve bağlayıcı bulunmayan durumlarda, Rest API, Web Hizmetleri ve DB Bağlayıcıları gibi GUI tabanlı tümleştirme protokollerini kullanmak son derece kolaydır.

  1. Özel Raporlar

Yönetim Raporlaması, önemli geliştirme çabaları gerektiren bir diğer zorluktu. Söz konusu veriler ayrı sistemlerde bulunduğundan.

Çoğu Düşük Kodlu BPM platformu, daha iyi karar almak için birleştirilmiş bir görünüm sağlamak için BPM ve harici sistemlerden veri çıkarabilen entegre bir Raporlama Modülü ile birlikte gelir.

Yukarıdaki liste, Düşük Kodlu BPM Platformu olmadığında el kodlamasını gerektiren birkaç kullanım durumunu kapsamaktadır. Düşük Kodlu BPM Platformlarını kullanarak yararlanabilecek kendi listeniz var mı? Bana bildirin.

About the author

BPM Nedir

View all posts