BPM Platformu için 5 Vazgeçilmez Yetenek

Business Process Management Suites (BPM) yıllar içinde gelişti. Basit insan görevlerini otomatikleştirmek için kabul edilen bir ürün kategorisi, kendisini, ismine değecek hiçbir işletmenin göz ardı edemeyeceği bir üretkenlik güç merkezine dönüştürdü.

Yeni günlerinde BPM veya İş Akışı yazılımının Belge Yönetim Sistemlerinin bir uzantısı olduğunu hatırlıyorum. O zamandan beri çok şey değişti. Bugün, harika bir BPM Platformunu neyin oluşturduğuna bakacağız. Bu sadece özellikler ve yeteneklerle ilgili değil, aynı zamanda işlerin işletmelerde yapılma şekli üzerindeki genel etkisidir.

İşte, günümüzün BPM Platformu, yani 2017 BPM’sinin 5 vazgeçilmez bileşenini gösteren bir infografik:

BPM Platform - 2017
  1. Çekirdek Modülleri ve Özellikleri

Yukarıda listelenen, Proses Tabanlı Uygulamalar oluşturmak için entegre bir kombinasyon oluşturan beş temel özellik bulunmaktadır. Bu beş modül aynı zamanda kurumsal düzeyde bir işletme uygulaması için yapı taşlarıdır:

Veri Modelleyici – İlgili işlem tabanlı uygulamalar için veri yapısının tanımlanmasını sağlar.
Form Oluşturucu – Son kullanıcılar için duyarlı kullanıcı deneyimi oluşturulmasını sağlar.
Süreç Orkestratörü – Sistem faaliyetlerinin yanı sıra insan akışının tasarlanması.
Kural Motoru – Standardizasyon, uyumluluk ve yeniden kullanılabilirlik için organizasyon kurallarını muhafaza eden kurallar deposu.
BAM ve Analytics – Süreç iyileştirme ve optimizasyon için gerçek zamanlı Etkinlik İzleme ve Analiz.

  1. İş Dostu Arayüz

BPM yazılımının vaadi her zaman iş kullanıcılarına güç sağlamaktı. Ama ne yazık ki, bu asla gerçekleşmedi. Günümüzde, süreç tabanlı uygulamalar BT kullanıcıları ile işbirliği içinde iş kullanıcıları tarafından üretilmektedir, bu nedenle BPM sistemleri bu yeni uygulamalı vizyoner türleri için özel olarak tasarlanmış son derece kolay araçlar sağlamalıdır.

  1. Kurumsal Ölçeklenebilir

Bugün, BPM sistemlerinin günlük olarak eşzamanlı olarak binlerce işlemi gerçekleştirmesi beklenmektedir, bu nedenle BPM sisteminin son derece ölçeklenebilir olması zorunlu hale gelmektedir.

  1. Market Zamanı

Hız oyunun adıdır. BPM sistemlerinin ay bazında değil haftalar içinde süreç tabanlı uygulamalar sunması, böylece geleneksel yazılım geliştirme yöntemlerini ortadan kaldırması ve çevik merkezli bir geliştirme yaklaşımı benimsemesi beklenmektedir.

  1. Yatırım Getirisi

Yerleşik BPM Platformlarının çoğu benzer fiyatlandırma modelleri sunar, temel fark ilgili yatırımların getirisinde yatar. Modern BPM Platformları, azaltılmış geliştirme çabaları, uygulama zaman çizelgesi ve altyapı maliyeti şeklinde somut getiriler sağlayabilmelidir.

Yukarıdaki liste, 2017 BPM Platformu için mutlak sahip olunması gereken yeteneklerin bir göstergesidir. Sizin için mutlak olması gereken bir yetenek var mı? Bilmeme izin ver.

About the author

BPM Nedir

View all posts