BPM Nedir
BPM Nedir

BPM Nedir?

BPM Nedir? “BPM” nin anlamı üzerine genellikle çelişkili ve tartışmalı bir tartışmanın yaşandığı on yıl sonra, BPM.com’da BPM’nin resmi ve kesin bir tanımının oluşturulması konusunda diğer endüstri uzmanlarıyla bir araya geldi:

“İş Süreçleri Yönetimi (BPM), kurumsal hedefler, kapsayan sistemler, çalışanlar, müşteriler ve ortakların kurumsal sınırları aşan ve ötesinde iş etkinliği akışlarının modelleme, otomasyon, yürütme, kontrol, ölçme ve optimizasyonun herhangi bir kombinasyonunu içeren bir disiplindir. .”

Bu gayenin amacı, çoğu insanın (hem uzmanlar hem de başka şeyler dahil) BPM terimine sahip olduğu kavramını yakından tanımlayan tanımın bulunmasıdır. Amaç, birçoğu bu sitede tartışılan farklı BPM yöntemleri, teknolojileri veya ürünleri hakkında bir karar vermedi. Bu tanım tasarım gereği kısa ve özlüdür, ancak kesin ve eksiksizdir. Bazı daha geniş kapsamlı görüşler

 • BPM bir disiplindir; Bu bir uygulamadır; Bu yaptığın bir şey.
 • İş, meşgul olma durumundan kaynaklanır ve ticari açıdan uygun ve karlı bir çalışma anlamına gelir. Değerli bir şey karşılığında müşterilere değer sağlamak için bir iş var.
 • Süreç, bir iş faaliyetleri akışı anlamına gelir ve bu faaliyetlerin bazı ticari işlemlerin gerçekleştirilmesine yönelik olarak görülmesini sağlar. Akış burada gevşek anlam ifade eder: sipariş kesin olarak tanımlanmış olabilir veya olmayabilir.
 • BPM yapan bir kişi, bir iş hedefini gerçekleştirmek için bütünsel olarak işbirliği yapan birbiriyle bağlantılı ticari faaliyetler kapsamında bir süreci düşünmelidir. Bu, her fonksiyonun diğer işlevlerden bağımsız olarak optimize edilebileceği fonksiyonel iş görüşünden temel farktır. Bir iş gibi karmaşık bir sistemde, sistemin bir kısmının yerel optimizasyonunun nadiren genel olarak iyi sonuçlara yol açacağı bilinmektedir. Bir BPM uygulayıcısı belirli bir süreci değerlendirirken tüm sistemin ölçümlerini dikkate almalıdır.
 • Modelleme bunlar, tanımlayabilir ve bu süreç ile ilgili iletişimi desteklemek için, bütün işlem bir temsilini olur anlamına gelir. Modelleme için standart bir tek yol yoktur, ancak model süreç kapsamalıdır.
 • Otomasyon , süreç örneklerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak için önceden yapılmış olan çalışmayı ifade eder. Çoğu durumda bu, yazılım yazma anlamına gelir, ancak makine inşa etmeyi veya hatta katılımcıları yönlendirecek tabela oluşturmayı içerebilir.
 • Yürütme , bir süreç örneğinin gerçekleştirildiğini veya yürürlüğe girdiğini belirtir; bu, otomatik yönleri içerebilir. Kavramsal olarak, süreç örneği, BPM uygulayıcı modelini takiben kendini yürütür, ancak BPM uygulayıcısından bağımsız olarak açılır.
 • Kontrol , sürecin tasarlanan rotayı izlediğinden emin olmanın bir yönü olduğu anlamına gelir. Bu sıkı denetim ve uygulama olabilir, ya da yönergeler, eğitim ve el ile yapılan uygulamalar şeklinde gevşek denetim olabilir.
 • Ölçüm , müşterinin ihtiyaçlarına hizmet etmek açısından sürecin ne kadar iyi çalıştığını nicel olarak tespit etmek için çaba harcanması anlamına gelir.
 • Optimizasyon , BPM disiplininin, sürecin önlemlerini düzenli olarak iyileştirmek için zaman içinde geliştirdiği devam eden bir faaliyettir. İyileştirme, kuruluşun hedeflerine ve nihayetinde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılama açısından görülür.
 • Kurumsal burada basitçe bir iş organizasyonu demek için kullanılır; Ortak hedefleri gerçekleştirmek için insanların birlikte çalıştığı herhangi bir organizasyon; Olağanüstü büyük olması gerekmez ve kar için olması gerekmez.
 • Dendiği zaman kurumsal hedefleri BPM girişimin hedefleri bağlamında yapılır ve bunun bazı küçük bir parçası olması gerektiğini vurgulamak için buraya dahildir. Bu, bir anlamda biraz gereksiz gibi görünebilir: Bir sürecin iyileştirilmesi işletme hedefleri açısından bir gelişme olmalıdır – başka herhangi bir şeyin iyileştirme olarak nitelendirilmemesi gerekir.
 • Kuruluş sınırları içinde ve dışında, kuruluşun  daha büyük bir sistemin parçası olduğunun farkındadır. Müşteriler iş süreçlerinin bir parçasıdır. Çalışanlarla olan etkileşimleri, uçtan uca etkileşimin bir parçası olarak düşünülmelidir.

Varsayımlar ve Tanımın Ötesinde Anlama

BPM’nin resmi olarak tanımlanmasına yol açan tartışmalar ve yorumlar, BPM hakkında çeşitli varsayımlar ve değişmez görüşler ortaya çıkardı. Bunlar aşağıda sunulmuştur.

BPM bir etkinliktir; Bir uygulama – BPM, sizin sahip olduğunuz veya satın aldığınız bir şey değil, yaptığınız bir şeydir. Birçok tanımlamada bir uygulama olarak tanımlanmaktadır. Bununla ilgili geniş bir mutabakat vardı, katılımcıların% 90’dan fazlası bu görüşü dile getirdiler.

BPM, süreçleri geliştirme ile ilgilidir İşletmeyi bir dizi işlem olarak görme fikrinizi varsaymaktadır ve BPM bu süreçleri iyileştirme eylemidir. Bu önemlidir: “beceri”, “beceri geliştirme” den farklıdır. Bu kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin rekabet koşullarında, iki fikir birbirine sık sık bağlıdır – tenis oynama şeklinizi iyileştirmeye çalışmak değil, tenis oynamak nedir? Bununla birlikte, başka bağlamlarda, ayırt etmek daha kolaydır – sürüş etkinliği, araç kullanma şeklinizi iyileştirmek için bir sürüş dersi almaktan farklıdır.

Bunun anlamı, BPM’nin iş sürecini otomatikleştirmek (“inek yollarını asmanın” anlamında değil), onları geliştirmekle ilgili olmasıdır. Bir süreci ‘yeniden tasarlamak’, yalnızca şu an orada olanları otomatikleştirmekle ilgili değil. Bazıları, otomasyonun tek başına manuel bir süreç üzerinde bir gelişme olduğunu söyleyecektir. BPM, otomatik işlemi keşfetme ve tasarlama faaliyetidir ve bitmiş uygulama kuruluşa dağıtıldığında yapılır. İşlemlerin yürütülmesi BPM’nin parçası değildir. Ancak, iyileştirme alanlarını bulmak için süreci izlemek hala BPM’nin önemli bir parçası olacaktır.

BPM, öncelikle sürecin iyileştirilmesi ile ilgili kişiler tarafından yapılır – Bir iş süreci birçok insanı içerecektir, ancak bunların çoğu iyileştirmekle ilgilidir? Bazıları ıslahın herkesin işi olduğunu ısrarla isteyecek. Yani, resepsiyonist mümkünse operasyonları nasıl geliştireceklerini düşünmelidir. Bu yorum, kullanılamayacak kadar geniş. Tadı daha lezzetli hale getiren yiyeceklere tuz katan, binalarda yemek yemeyi motive eden, zaman kaybını dışarıdaki bir restorana yönlendiren ve işçi arasındaki bilgi etkileşimini geliştiren ve daha iyi performans sağlayan aşçı, Herhangi bir hesap tarafından iş süreç yönetimi DEĞİL. Bir işte olan herkes en iyi işi yapmak için çalışıyor ve her iyi iş işe yarıyor ancak hepsi de BPM değil. BPM, iş süreçlerine aktif olarak ve öncelikli olarak bakan ve bunları iyileştirmeye çalışan insanlar tarafından yapılan etkinlik olarak dar bir biçimde tanımlanmalıdır. Açıkçası, bu insanlar mümkün olduğu kadar çok kişiden girdi sağlamalıdırlar, ancak diğerleri BPM yapmıyorlar.

Bir sürece katılmak BPM yapmıyor – Bir satınalma siparişini onaylayan bir yönetici, onay sürecinde bir etkinlik olsa bile BPM yapmıyor. Bir kredi başvurusunu reddeden bir banka müdürü, bu faaliyet bir iş sürecinde bir adım olsa bile BPM yapmıyor. Bu insanlar bir sürecin parçası olan işleri yapıyorlar ancak BPM yapmıyorlar.

İşlem uygulamasının uygulanması (kodlama) BPM değildir – Süreçte bir adım olarak veri girişi için bir form tasarlayan bir uygulama geliştirici şu anda BPM yapmıyor. “Olma” süreci yeterince yazıldığında, destekleyen uygulamanın gerçek uygulaması artık süreci geliştirme konusunda aktif olarak meşgul değildir. Burada küçük bir dikkat: uygulamalar genellikle aşamalı olarak geliştirilir – müşteriye gösterilir, geribildirim alır, iyileştirir ve yinelemektedir – süreç aşamalı olarak da geliştirilebilir. Bu aşamalı gelişmeler BPM’nin etkinliği olarak dahil edilmelidir, ancak uygulamanın etkinliği BPM değildir. Kriterler açıktır: Eğer aktif ve öncelikli olarak sürecin iyileştirilmesi için uğraşıyorsanız, BPM, aksi halde mühendisliktir.

Süreç iyileştirme için bir öneri yapmak BPM değildir – Bu, öneri yapan birçok kişi arasında ve aslında BPM’yi yapan kişiler arasında bir ayrım olduğu anlamına gelir. Bir süreç analisti BPM’ye katıldığında, nelerin işe yaradığına dair öneriler yanı sıra, neyin işe yaramadığına dair çok sayıda bilgi isteyecekleri umulmaktadır. Geribildirim veren kişiler BPM çalışmalarına yardımcı oluyor, ancak BPM yapmıyorlar.

Tek bir basamağı iyileştirmek BPM değildir – Bazıları , bir işlemi geliştiren herhangi bir işlemin ne kadar küçük olursa olsun BPM olduğuna dair yanlış fikirlere sahiptir . BPM yapıyor bir kişinin sürecin büyük resmi bir görünüm olması gerekir. Sürecin “uçtan uca görünümü” olarak tanımlanmıştır. Tüm sürecin bilgisi olmadan bir aşamada bir adımın optimizasyonu, tam olarak Hammer ve Champy’nin uyarıda bulunduğu şeydir: Doğru optimizasyonları anlamak için, bu optimizasyonları tam bir iş süreci bağlamında düşünmemiz gerekir. Bir yolda çakıl taşını düzleştiren bir işçi, o yolda sürüşü gerektiren tüm süreçleri iyileştirmekte ancak tüm sürecin görünürlüğüne sahip olmadığı için BPM değildir. Bir fiber optik kablo bant genişliğini iki katına çıkarmanın bir yolunu bulan mühendis, iletişim gerektiren tüm süreçleri geliştiriyor ancak bu da BPM değil. OpenOffice4’ün belgeleri diğer bazı sözcük işlemcilerden daha hızlı bir şekilde oluşturmasına yardımcı olduğunu belirleyen bir ofis çalışanı, belgeleri yazmayı içeren tüm işlemleri geliştiriyor; Bu BPM de değil. BPM hakkında bir tartışma yapmak için, yalnızca tüm süreçleri sona erdirerek sona erdirmeyi düşünen ve bu etkiyi düşünen kişiler tarafından düşünülür.

About the author

BPM Nedir

BPM Nedir Bloger

View all posts

Leave a Reply