BPM ne işe yarar?

Merhaba Arkadaşlar,

BPMnedir.com da ilk yazımızda, BPM nedir, neden ProcessMaker BPM, ne amaçlarla kullanılır, işletmelere ne gibi faydalar sağlar, ve BPMnedir.com olarak yayın planımız hakkında bilgiler vereceğim.

PM Eğitimi başlığı altında yayınlayacağımız, bu ve sonraki yazıların tamamını video olarak da yayınlayacağız.

BPM NEDİR, NE İŞE YARAR?

BPM, Business Process Management denen, Türkçe’ye Süreç Yönetim Sistemi adı ile çevirdiğimiz kavramın kısaltmasıdır.

İşletmelerde yahut organizasyonlarda, süreçlerin tanımlanmasını ve kayıtlı olarak yürütülmesini sağlar. İlk akla gelen, kağıtla yürüyen yahut onay gerektiren, izin talebi, satınalma talebi gibi işlerdir. Bir başlangıcı ve sonu olan, aşamalı olarak yürüyen her iş bir süreçtir.

NEDEN İHTİYACIM VAR?

İşletmeler kurulduktan sonra çalışan sayısı 5-10 u aştığında, işlerin standart, kayıtlı ve aksamadan yürüyebilmesi kişisel takibi aşar. İşletme tek kişilik dahi olsa, işlerin belirli bir standart ve düzen içinde yürümesi ve kayıtlı olması özellikle hizmet sektörü için vazgeçilmezdir.

BPM kullanılmaması durumunda işler kurumun değil, kişilerin inisiyatifinde yürür. İş takibi e-posta, excel vb gibi araçlarla ve genelde sağlıksız olarak yapılır. İşler unutulur, standardize edilemez. Geçmiş iş bilgilerine ulaşmak çoğunlukla çok zordur. İşlerin performansı raporlanamaz.

NASIL OLACAK?

Öncelikle kayıt altına alınacak sürecin İş Akışının (Workflow) belirlenmesi ve mümkünse kağıt üzerinde çizilmesi gerekir. Daha sonra iş akışındaki her bir adımın işletmede kimler tarafından yapılabileceği belirlenir. Son olarak her adımda kaydedilecek veriler belirlenir.

Çizilen İş Akışı, sürecin nasıl yürütülmesi gerektiğini belirleyen bir şablondur. Bu şablona uygun olarak gerçekleştirilen her bir işi, bir İş (Case) olarak adlandırıyoruz. Örnek olarak, İzin Talebi süreci iş akışı bir kez modellenir. Bu modele uygun olarak çalışanlar tarafından yapılan her bir talep bir İş-Case dir.

workflow
workflow

NEDEN PROCESSMAKER BPM?

Süreç Yönetimi için kullanılabilecek bir çok yazılım bulunmaktadır. Bizler Açık Kaynak Kodlu – Open Source ProcessMaker BPM i öneriyoruz. Bunun başlıca birkaç sebebi:

 • Açık Kaynak kodlu olduğundan eğitim ve öğrenme amaçlı ücretsiz olarak internetten indirilip kullanılabilir.
 • Olgunlaşmış (mature) bir yazılımdır
 • %100 web tabanlıdır, internet bağlantısı olan her yerden yahut intranetten kullanılabilir
 • Ticari kullanım için, Selensoft Yazılım, ProcessMaker BPM in Türkiye partnedir.

İLK ADIMLARI NASIL ATACAĞIZ?

BPMnedir.com da bir PM Eğitim yazı-video serisi hazırlıyoruz. Bu dizi aşağıdaki plan ve aşamalardan oluşacak. Sizler bu yazı ve videoları takip ederek BPM konusunda bilgi ve pratik sahibi olabilirsiniz. Eğitim serisine paralel olarak kendi süreçlerinizi tasarlayarak uygulayabilirsiniz.

Her seviyede, iş hayatında kullanabileceğiniz, gerçek bir süreci birlikte tasarlayacağız.

BAŞLANGIÇ SEVİYESİ – İŞ TAKİP SÜRECİ

 1. BPM – PM tanıtım (bu yazı)
 2. ProcessMaker Kurulum
 3. ProcessMaker Kullanım
 4. İş Akışı Dizaynı
 5. Kullanıcı Atamaları
 6. Form Dizaynı

Bu aşamada birlikte tasarlayacağımız İş Takip Süreci, her işletmede/organizasyonda kullanılabilecek bir süreçtir. İşlerin kim tarafından yapılacağını, ne durumda olduğunu takip etmeye yarar.

ORTA SEVİYE (TASLAK PROGRAM)- İZİN TALEP SÜRECİ

 1. İş Kuralları
 2. Görev Özellikleri
 3. Form Dizayn II
 4. Bağımlı Alanlar
 5. Tablo Oluşturma
 6. Veritabanı Bağlantısı
 7. Dosya Ekleme
 8. Javascript I
 9. Triggerlar I
 10. E-Posta Gönderimi

Bu aşamada birlikte tasarlayacağımız İzin Talep Süreci, her işletmede/organizasyonda kullanılabilecek, bilinen bir süreçtir. İzin Talep sürecini kendi işletme/kurumunuza özelleştirebilir ve kullanabilirsiniz.

SONUÇ

BPMnedir.com olarak amacımız, gerek işletmelerde çalışan kişiler, gerekse BPMe ilgi duyan öğrenci ve gönüllü kişiler için bilgi paylaşmak ve fayda üretmektir.

Sizler de sitemizi takip edebilir, soru ve yorumlarınızı iletebilir, yaptığınız çalışmalarla katkı sağlayabilirsiniz.

Selamlar,

Fatih Güneş
Selensoft Yazılım ve Danışmanlık
Kurucu ve Gn. Müdür

About the author

Fatih Güneş

View all posts

Leave a Reply