Bir BPM Öncüsü Olmanın Zorlukları: Bölüm 3 – Süreç Modeli Yap-Satın Alma Kararı

BPM modelleme teknik zorluklarının ötesinde, süreç modellemesinin sosyal veya ticari faaliyeti de büyük bir fırsat ya da büyük bir sorun olabilir. Modelleme, BPM teknolojisinin verdiği sözün arkasındaki “gizli sos” ise, o zaman herhangi bir istenen iş sürecinin modellemesinin başarılı bir şekilde yürütülebileceği koşulları anlamalıyız. Ayrıca, modelleme maliyetini ve modellemede tutarlılığı anlamalıyız. Bir BPM Öncüsü Olmanın Zorlukları: Bölüm 3 – Süreç Modeli Yap-Satın Alma Kararı

Süreç modelleme gerektiren modelleme beceri değil, aynı zamanda ve daha önemlisi de, hatta muhtemelen belirli bir BPM üründe, işletme alan bilgisi .

Takeaway: BPM Modellemenin Sosyal Sınırlamaları BPM programının

başarısı, teknolojide olduğu gibi işinizi bilmek kadar da bağımlıdır. Ve bilmek, güven demektir ve öğrenme sürecinde istekli katılımcılara sahip olmak demektir.

Modeller ince havadan yapılmış değildir; BPM yazılım ürününe aşina olmanın yanı sıra süreç modellemesinin en önemli yönü işletme alanı bilgisi’dir. Ancak, yeni bir sürecin otomatikleştirilmesine destek olmak için etki alanı bilgilerine katkıda bulunabilecek personele bakmaya başlayınca, her türlü yeni sorun ortaya çıkıyor.

“Sakin çalışma” fikri bu meydan okumayı tanımlar. Örtülü çalışma, özellikle deneyimli personel tarafından kurulan uygulamaya, hatta gayrı resmi olarak ve çoğunlukla belgelenmemiş olarak yapılan iş kategorisidir.

BPM’nin ve süreç modellemenin arkasındaki tüm varsayım, işin nasıl yapıldığını veya işin nasıl yapılması gerektiğini gerçekten yakalamanın veya belirtmenin mümkün olduğudur. Ancak aslında ” hiç kimse işin nasıl yapıldığını bilmiyorsa”, süreç modelleme işimiz çok daha zor! (İşletmenizi tanımanın zorluğu diyagramda Phantom Arrow “X” ile gösterilmektedir.)

BPM iş modellemesinin soruları “kurumsallaşma” ve “zımni işlerin üstesinden gelme” sorularını içermektedir. İki fikir ilişkilidir; PMO (“Proje Yönetim Ofisi”) ve KOB’ler (“BPM Mükemmeliyet Merkezleri”), BPM programlarının sistematize edilmesi çabalarına örnektir; özellikle de önemli alan bilgisi yakalama ve modelleme aşaması dahil.

Tamamlayıcı Teknolojilere Sahip Daha İyi Modeller, BPM Uzantıları ve Süreç Kalıpları

BPM modelleri, standart iş akışlarını bir değer zincirindeki basamaklar olarak tanımlar. Bununla birlikte, BPM yazılım teknolojisinin hemen hemen tüm iş ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kolayca geliştirilebileceğini bilmek güzel. Biz gördüğümüz gibi BPM Teknolojisi Of Boyutları Kağıt I diyagramı, BPM teknolojisi çekirdek işlevselliği ile başlar. Ve sonra o çekirdeğin dışına çıkarak, daha fazla iş teknolojisi gücü için tamamlayıcı seçenekler var:

 1. Make-or-Buy Modelleme Ekonomisi : Neden tekerleği yeniden icat ederim ? Önceden oluşturulmuş bir BPM işletme sürecini satın almak, programınızı hızlandırmanın harika bir yoludur. Ve hatta tasarruf et. Bununla birlikte, “satın alma işlemi” stratejisi muhtemelen emtia fonksiyonları için yalnızca iyi bir fikirdir . Çünkü, bir BPM iş süreci eserini satın alabilirseniz, o süreç ve işletmeniz benzersiz değildir.
  Modelleme pahalı olduğu için, endüstriniz için standart olanın ne alacağınıza karar vermeniz gerekir – ve inşa etmeye neyin yollarını seçerseniz, kuruluşunuzu benzersiz bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olur . Proses eserinin satın alınması veya satın alınması kararları, herhangi bir karar veya satın alma kararı gibidir; Yöneticiler, dengelemeleri değerlendirecek donanıma sahiptirler.
 2. Model Kalitesi ve Tamamlayıcı Teknolojiler : Bazı tamamlayıcı teknolojiler iyi iş süreci modellemesi için kesinlikle gereklidir.
  Büyük bir örnek, bir BPM ürününün yanı sıra iş kuralları motorunun kullanılmasıdır; Iş kurallarının teknolojisi tamamlayıcıdır ve indirgenemez biçimde BPM teknolojisinden farklıdır.
  Çok sayıda iş kurallarınızın olduğu durumlarda, iş gereksinimlerinizi destekleyen bir iş süreci oluşturabilirsiniz (hemen hemen tüm BPM ürün paketlerinde bulunan temel yerleşik iş mantığı kullanılarak). Ancak, iş kurallarını iş süreci modelinden çıkararak ve bir iş kuralları altyapısında bir hizmet olarak bırakarak, sonuçta ortaya çıkan iş sürecinin (yani, “kuralları eksi”) çok olduğu ortaya çıkar;

işaretçiSıradaki Dizideki – Kağıt III, Bölüm 4, İşin Yeri: BPM yazılım teknolojisinin tam sözü, kendi ayırt edici süreçlerinizi oluşturduğunuzda gerçekleşir. Ancak süreç modellemesinin ötesinde, BPM süreç modellerinin kullanım için nasıl dağıtıldığına ilişkin önemli ticari hususların bulunduğunu göz önünde bulundurun. .

Kağıt Yol Haritası

Seri içerisinde dört gazete  bulunmaktadır: BPM Teknolojisini Devrim Öncesi Etkinleştirici Olarak Keşfedin :

 1. İlk Kağıt olan ” Neden BPM Eşsiz ve Önemli “, BPM yazılım teknolojisinin heyecan verici konusunu ve bugünkü BPM’nin neden işle alakalı olduğunu ortaya koyuyor. İş, süreç ve modelleme BPM yazılımında dahili olarak ortaya çıkar ve yeni iş yeteneklerinin hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlar. Beş bölüm halinde yayınlandı.
 2. İkinci Kağıda, ” BPM’nin Minimum Varlığı Tanımı “, tüm BPM ekosistemini tanıtıyor, ancak daha sonra Minimum Vasat Tanım’da sıfırlar. Temel BPM’nin eşsiz değeri açık olduğunda BPM yazılım teknolojisinin tanıtımı ve benimsenmesi kolaylaşır  . İki bölüm halinde yayınlandı .
 3. Bu üçüncü Kağıt, ” Bir BPM Öncüsü Olmanın Önündeki Zorluklar “,  bir BPM programının başarı teknik anahtarlarını vurgular  . BPM yazılım teknolojisi olgun değildir ve “sonuçlar farklı olabilir”. Bununla birlikte, BPM programınız için “sonuç konisini” daraltmanın yolları vardır.
 4. Dördüncü Kağıt, “ evlat edinme Süreci & BPM Kurumsallaşma ”, BPM yazılımı teknoloji benimsenmesi, mevcut teknoloji ızgara kilidi ötesinde teknoloji hakkında daha az ve bir süreci hızlandırmak nasıl kapsar  topluluğu hakkında daha fazla .

About the author

BPM Nedir

View all posts

Leave a Reply