Bir BPM Öncüsü Olmanın Zorlukları: Bölüm 2 – Yönetim Çalışması: Modelleme Süreçleri

Düşünme kapakları açıkken, süreç modellemeye hazırız! BPM teknolojisi ile model oluşturduğumuz için, çalışma ve tekrarlamanın modelleme araçlarımızda birinci sınıf vatandaşlar olduğu modellemenin keyfini çıkarıyoruz. ( “İş ve Tekrarlama” hakkında daha fazla bilgi için, lütfen serinin 1. kağıdına bakın. )

BPM Otomasyonu Artefakt Yaşam Döngüsü

BPM Otomasyonu Artefakt Yaşam Döngüsü

2   Modelleme de “iş” ‘dir. Bu modelleme süreçlerinde etkili olabilmek için, BPM süreç modelleme becerilerimizi, BPM araç becerilerimizi, işletme alan bilgilerimizi ve ayrıca kendi organizasyonumuzun özel süreç gereksinimlerini göz önüne almalıyız. Tipik olarak tüm bu gereksinimler bir BPM programı ile yönetilir. Not Düşünce ve ModelBir ok arasında boşluk “A” . Dünden beri geliştirilen yeni iş fikirleri, bugünün yeni “modelleme yapılacaklar listesi” sağlayabilir; düşünme ve modelleme arasında daima bir boşluk olacaktır.

Ancak, toplam model hazırlığına rağmen, BPM yazılım otomasyon teknolojisinin tüm vaatlerini yerine getirirsek yönetilmesi gereken modelleme ve dağıtım zorlukları vardır. Bu zorlukların üstesinden gelmek, bu Yazının III ana odağı.

Model Doğruluğu ve Süreç Modelleme Sınırlamaları

Yakın zamana kadar, yeni bir iş süreci için BPM yazılımındaki iş fikirlerini yakalamak, en basit süreç modelleriyle çalışmadıkça oldukça zor olmuştur. Kağıt I’de belirttiğimiz gibi  , herhangi bir yazılım özünde gerçekliğin basitleştirilmesidir; Bu tabii ki BPM süreç modelleri için de geçerlidir.

Takeaway: Süreç Modeli Sınırlamaları

Otomatikleştirmek istediğiniz iş süreçlerinin karmaşıklığını anlamak ve bu gereksinimler için seçilen yazılım çözümünüzün uygunluğunu anlamak hayal kırıklığı ve hayal kırıklığı yaratmayın.

Bu kaçınılmaz basitleştirme ile ilgili olarak, BPM yazılımının talep ettiği basitliklerin çok ağır olması nedeniyle , geçmişte BPM süreç modelleri üretmekle görevli iş adamları ve teknologları sıklıkla hayal kırıklığına uğradı .

BPM yazılım paketleri, dağıtılan süreç modellerinde görünüşte keyfi kısıtlamalarla karakterize edilmiştir. Bir iş lideri belli bir iş süreci yapma arzusunu belirtebilirken, buna karşılık BPM teknologunun “yazılımın bu tür iş fikrini kolaylaştırmadığını” söylemesinin duyulmadığı düşünülmüş süreç Desen iş mantıklı hale getirir .

Yazılım kısıtlamalarına dayanarak bu kısıtlamaları uyguladığınızda, BPM yazılımınız size “hayır, bunu böyle yapamazsınız” der. Yine, iş adamı için çok sinir bozucu olabilir.

BPM yazılım teknolojisi paketlerinin, süreç modellerinde keyfi kısıtlamalarla karakterize olması, yazılım paketlerinin eleştirilmesi değil, yalnızca teknolojinin gelişen halinin bir onaylamasıdır. Sahnelerin arkasında, BPM yazılım teknolojisi çok sofistike ve BPM süreç modellemesinin o kadar kolay olduğu neredeyse bir mucize!

Bu süreç modeline dayalı sınırlamaların nerede gösterildiğini ve bunlar hakkında neler yapılabileceğini görelim. İşte  iki anahtar teknik nedenler süreç modeli özgürlüğüne keyfi kısıtlamalar gibi görünüyor ne için:

Süreç Modelleme Sınırlamalarının İki Kaynağı

  1. İşaret Notasyonu Sınırlamaları : Makinelerin anlayabileceği iş süreç semantiklerini ifade etmek amacıyla herhangi bir proses gösterim yürütme dili oluşturulmuştur. Bu makine dostu dilin insanlar tarafından arzu edilen iş süreci semantiği de yakalanma yeteneğine sahip olup olmadığı ayrı bir sorudur. BPMN (“İş Süreci ve Model Gösterimi”) dili son birkaç yıldır yaygınlaştı ve çok güçlü. Yine de, BPMN her zaman iş içerebilir örneğin, bazı iş süreci kalıplarını ifade etmek için ideal değildir vaka kalıplarını (sigorta görülenlere benzer şekilde).
  2. BPM Yürütme Motoru Sınırlamaları : Modelleme bir şey; BPM yazılım süreç yürütme altyapısı tarafından modellenmiş bir işlemi yürütmek, farklı bir teknik yeteneğe sahiptir. Bir BPM yazılım süreç yürütme motoru, son derece sofistike ve güçlü bir yazılım parçasıdır: temelde bir grafiği (süreç modellerinizi) gerçek zamanlı olarak “modelinize dahil ettiğiniz tüm sınırlamalar ve arayüzlerle” çözmek zorundadır. İdeal bir dünyada, herhangi bir şeyi modelleyebileceksiniz (gerçekte mantıklıdır) ve daha sonra modeli dağıtabilir ve kullanabilirsiniz. Ancak gerçekte, bazı karmaşık süreç modelleri BPM yürütme motorlarının çözdüğü diğerlerinden daha zordur. Örnekler, yeniden çalışma (veya döngüler) de içerebilen karmaşık bağımlılıkları içerebilir. Bu BPM motoru yürütme sınırlamaları ya istediğiniz işlemleri modellediğinizde veya test ettiğiniz sırada ortaya çıkar. Bu zorluklar yalnızca akademisyenlerin ilgisini çekmek değildir; Arzulanan gerçek dünya süreci karmaşıklığı genellikle iş liderlerinin daha fazla esneklik ve tecrübe zenginliği ile müşterilere hizmet etme arzusunu yansıtmaktadır!

Kesinlikle böyle sorunların etrafında yollar vardır. Ancak bu geçici çözümler , iş süreçlerinize hızla karmaşıklık ve esneklik katmaya başlıyor. Örneğin, belirli bir kısıtlama sınıfının etrafındaki bir yol, programcılarınızdan birinin bazı kodlar yazmasıdır . Artık sorun olmayabilir, ancak zamanla süreçleriniz her çeşit iş çevrimini de ekleyecek ve bildiğinizden önce artık süreç esnekliği yok – hızlı bir model / uygulama modeli ile işleminizi değiştirmek artık mümkün değil. ( Bu sayı, “gidiş dönüş sorununun” başlığı altındaki bu III. Kitaptaki 4. bölümde daha ayrıntılı olarak incelenmiştir.)

Gösterim ve yürütme motorunun sınırlamaları birlikte, iş analistlerine veya süreç modelleme çalışmalarını gerçekleştiren diğer kişilere uygulanan sınırlamalara girerler. Size en iyi modellemeyi öğretecek bilinen dersler bile var. Bu tür derslerde, ders içeriklerinin bazıları iş süreci modellemesinin temelleri ile ilgilidir. Fakat içerikten bazıları, keyfi yasak süreç modeli kalıplarını, işle alakalı olmayan kısıtlamaları, ancak olgunlaşmamış teknolojinin sadece eserlerini önlemenize yardımcı olmak için mevcuttur.

Tuhaf bir şekilde, bu sorunun etrafında pek fazla görünürlük olmamıştır: Yazarın görüşüne göre, bunun nedeni , sadece yakın zamana kadar, çoğu BTM programı teknoloji uzmanları ve BT tarafı personeli tarafından çalıştırıldığına göre, kodlama çevresi kendileri için zorlayıcı olmayan profesyonellerdir. Bununla birlikte, BPM evin IT tarafından iş tarafına geçerken, bu sorunun daha fazla dikkat çekmesini bekleyebiliriz. İş adamları, öncelikle BPM’nin benimsenmesinin nedenlerine kıyasla, bir başarısızlık olarak kodlamanın bir çare bulma eğilimindedir.

Neyse ki, BPM teknolojisi üzerine akademik ve satıcı araştırması, gittikçe daha güçlü ve kullanımı kolay BPM teknolojisini etkinleştirmeye devam ediyor.

Ve özellikle geniş çaplı satıcı desteğiyle yeni ortak işlem dillerinin (özellikle BPMN) piyasaya sürülmesi bu alandaki gelişmelere katkıda bulunmuştur.

Artık her zamankinden daha fazla “hayal etmek ve yapmak” mümkün! Ve orijinal iş vizyonuyla yakından eşleşen “yüksek doğrululuk” iş süreç eserlerinin tadını çıkarın.

işaretçiSıradaki Dizideki – Kağıt III, Bölüm 3, Süreç Modeli Yap-Satın Alma Kararı: BPM süreç otomasyon teknolojisi, dijitalleşmenin temelini oluşturuyor – ancak süreç modellerinizi nereden buluyorsunuz? İşlem modelleme bilgisi nereden geliyor? .

Kağıt Yol Haritası

Seri içerisinde dört gazete  bulunmaktadır: BPM Teknolojisini Devrim Öncesi Etkinleştirici Olarak Keşfedin :

  1. İlk Kağıt olan ” Neden BPM Eşsiz ve Önemli “, BPM yazılım teknolojisinin heyecan verici konusunu ve bugünkü BPM’nin neden işle alakalı olduğunu ortaya koyuyor. İş, süreç ve modelleme BPM yazılımında dahili olarak ortaya çıkar ve yeni iş yeteneklerinin hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlar. Beş bölüm halinde yayınlandı.
  2. İkinci Kağıda, ” BPM’nin Minimum Varlığı Tanımı “, tüm BPM ekosistemini tanıtıyor, ancak daha sonra Minimum Vasat Tanım’da sıfırlar. Zaman Tanıtım ve BPM yazılım teknolojisi kabul kolaylaştırılır  çekirdek bpm benzersiz değeri açıktırİki bölüm halinde yayınlandı .
  3. Bu üçüncü Kağıt, ” Bir BPM Öncüsü Olmanın Önündeki Zorluklar “,  bir BPM programının başarı teknik anahtarlarını vurgular  . BPM yazılım teknolojisi olgun değildir ve “sonuçlar farklı olabilir”. Bununla birlikte, BPM programınız için “sonuç konisini” daraltmanın yolları vardır.
  4. Dördüncü Kağıt, “ evlat edinme Süreci & BPM Kurumsallaşma ”, BPM yazılımı teknoloji benimsenmesi, mevcut teknoloji ızgara kilidi ötesinde teknoloji hakkında daha az ve bir süreci hızlandırmak nasıl kapsar  topluluğu hakkında daha fazla .
John Morris
Yazar: John Morris 
John Morris, IDC, DEC, Oracle, Intalio ve Bosch gibi şirketleri temsil eden, iş hizmetleri, finans hizmetleri, imalat, saha servisi, tedarik zinciri ve CRM ve B2B pazarlamacılığı konularında deneyim sahibi bir iş geliştirme ve satış uzmanıdır. John, özellikle iş semantiği ve BPM süreç teknolojisinin gücünden yararlanarak, sorunların giderilmesinde organizasyonlara başarılı bir şekilde yardımcı olmaya hazırlanıyor. Ve “Kanallar için parlak bir gelecek var çünkü bu, güvenilir alan bilgisinin bulunduğu yer.”

About the author

BPM Nedir

View all posts

Leave a Reply