Adecco Kolombiya ProcessMaker BPM Nedir kullanıyor!

Sorun
Adecco Colombia, ana hizmet tekliflerini yüklenicilerine koordine etmek için bir yola ihtiyaç duyuyordu. ProcessMaker’dan önce, Adecco personeli geçici çalışanlarını manuel, geçici e-posta zincirleri aracılığıyla destekledi. İş akışları, personel ve müşteriler arasında açıkça tanımlanmadığı veya sistematikleştirilmediğinden, her bir destek biletinin durumu hakkında çok az görünürlük vardı. Bu, hataları veya diğer önlenebilir insan hatalarını bildirmek için alan yarattı.

Adecco, diğer çalışma görevlerinin daha fazla öncelik alması nedeniyle biletlerin çoğu zaman çözülmediğini tespit etti.
Çoğu zaman, bir müşteri destek analisti, geçici e-posta sistemi aracılığıyla bir personele bir bilet yönlendirir, yalnızca personel sorunları çözüldüğünde kullanıcıları güncellemeyi unutur. Tüm çağrı notları manuel olarak alındığından, her istemciden toplanan bilgiler tutarsız kaldı. Ayrıca, personel bu bilgileri Microsoft Excel’e girer, bu da yanlışlıkla bilgi silinmesi veya yanlış satıra sayı girilmesi nedeniyle verilerin sıklıkla kaybolduğu veya yanlış olduğu anlamına gelir.

Şube ayrıca, açıkça tanımlanmış süreç yönetiminden ve geçici çalışanları için ne kadar yazılım erişilebilirliğine izin verildiği konusunda şeffaflıktan muzdaripti. Yöneticiler, yeni kullanıcıların ihtiyaç duydukları sistemlere erişmesi için genellikle günler veya haftalar süren, geçici olarak müteahhitlere erişim izni verdi. Aynı zamanda, bu yüklenicilere üst yönetim dışındaki çalışanlar için sınır dışı olan sistemlere ve izinlere erişim izni verildi. Bu Adecco Colombia için önemli bir güvenlik riski oluşturdu.

Çözüm
Tamamen özelleştirilmiş bir hizmet olan Adecco Colombia, daha önce düşündükleri diğer seçeneklerden daha esnek bir iş akışı çözümü gerektiriyordu. Adecco Colombia ile çalışmaya başladı
ProcessMaker 2016 yılında, temel hizmet süreçlerinin birçoğu ile ilgili maliyetleri azaltmak için manuel çalışmayı azaltmak amacıyla. Şube, personelin çevrimiçi Adecco’da gönderilen tatil isteklerini gözden geçirmesine olanak tanıyan otomatik bir iş akışı oluşturarak başladı.

ProcessMaker sorunsuz bir şekilde entegre olacak ve Adecco Colombia’nın ERP yeteneklerini artıracak
sistemi (Novasoft) ve Adecco Online. İş süreçleri yönetimini
ERP’nin veri toplama ve dağıtma konusundaki örgütsel gücü olan Adecco Colombia’nın personeli artık kritik kararları hızla ve gönül rahatlığıyla alabilir. Daha sonra şirketin süreçlerinin merkezileştirildiğini, kolayca tekrarlanabildiğini ve gerçek zamanlı olarak konuşlandırılabileceğini ve güvenli olduğunu bilerek karışıklık ve zaman kaybı ortadan kaldırılır.

Yaratılan Değer
ProcessMaker platformuna taşındığından beri Adecco Colombia’nın müşteri destek süreci tamamen otomatiktir. Bir kullanıcı şubeyle iletişim kurduğunda, bir destek analisti gerekli bilgileri toplar ve iş akışını başlatan bir formu doldurur. Aracılara ve yöneticilere, bileti gönderen analistin durumunu izleyebilmesi ve tamamlandıktan sonra bir güncelleme alabilmesi için bilet atamaları otomatik olarak bildirilir. Son olarak, sorunları çözüldüğünde sistem kullanıcıya son bir e-posta güncellemesi gönderir.

Yeni Hesap Yönetimi Süreci, Adecco’nun dahili olarak kullandığı 30 yazılım uygulamasında çalışan izin yönetimini kolaylaştırır. Adecco’da bir çalışan işe alındığı andan itibaren, yolun her adımında ihtiyaç duydukları tüm bilgilere, araçlara ve varlıklara sahiptir. Bir çalışan terfi ederse veya başka bir departmana taşınırsa, iş akışları otomatik olarak tetiklenir ve yazılım erişilebilirlik izinleri buna göre güncellenir. Bugün, Adecco Colombia artık her bir çalışanın işte en iyi performansı elde etmek için ihtiyaç duydukları şeye ve ihtiyaç duyduklarında erişebileceğini garanti ediyor.

Adecco Colombia bugüne kadar ProcessMaker kullanarak 30’dan fazla işlemi otomatikleştirdi ve 11 süreç AWS aracılığıyla bulutta aktif olarak çalışıyor. Bunlar öncelikle kullanıcılarına geçici istihdam olanakları sağlayan temel hizmet operasyonlarıyla ilgilidir. Şube, o zamandan beri manuel veri girişini ortadan kaldırmış ve müşteri destek tabanında daha az hataya neden olmuş ve günlük operasyonlarının şeffaflığını artırmıştır.

Adı: Adecco Colombia

Sektör : Teknoloji ve Telekom

Kullanıcı sayısı : 485

Vaka sayısı : 36,871


Vurgulanan İşlemler

  • BT Değişiklikleri veya Geliştirme Talebi
  • Yeni Dış Kaynak Personeli
  • İşe Alınan Personel İçin Tatil Başvurusu
  • Seyahat Giderleri İndirimleri
  • Tıbbi Muayene Uygulaması
  • Disiplin Süreçleri
  • Proses Yapılandırması
  • Seyahat Giderleri Onayı
  • Kişisel Dış Kaynak Uygulaması
  • Müşteri servisi

About the author

BPM Nedir

BPM Nedir Bloger

View all posts

Leave a Reply