Platform, banka için o kadar dönüştürücü oldu ki, ProcessMaker ve ProcessMaker ekibine bankanın CEO'su tarafından 2019 Yılın Yeniliği Ödülü verildi.

Access Bankası ProcessMaker BPM Kullanıyor

Access Bankası ProcessMaker BPM Kullanıyor

Sorun
Access Bank, uluslararası pazarlarda iletişim kurma şeklini geliştirmek istedi. Bankanın önceki iş akışı yazılımı satıcısı yönetici paketine izin vermedi. iş akışı süreciyle gerektiği kadar etkileşime girmek. Bu, karşılıklı işbirliği verimsizliği yarattı ve müşteriler için daha yavaş yanıt sürelerine neden oldu.

Access Bank, uluslararası ve Afrika
pazarlarındaki erişimini genişletmeye odaklanmıştır. Eğer banka dijital olarak çeşitli süreçlerini hızlandıracaksa,
birden fazla departman ihtiyacını karşılayabilecek teknolojiyi benimsemeliydi. Hesap açma, dijital deneyiminde henüz her zaman mevcut değildi, bu da önceki BPM çözümünün aynı anda sayısız kanala hizmet veremediği anlamına geliyor. Dahası, akıllı iş akışı yazılımı eksikliği, yeni uyumluluk değişikliklerine ayak uydurmayı zorlaştırdı . Bu düzenleme değişikliklerinin çoğu FACTA, global KYC, AML, IFRS9, Basel III ve diğerlerini küresel mali kriz nedeniyle içerir.

Çözüm
Access Bank, tüm şubelerini ve süreçlerini tek bir platformda düzenleyebilecek sağlam bir çözüme ihtiyaç duyuyordu . Bankanın müşteri deneyimi hedeflerine ve uzun vadeli gelir stratejisine ulaşmak için ProcessMaker’ın banka içinde birden fazla departmanı arka ofisten ön ofise bağlayabilmesi gerekiyordu . Banka, 2017 yılının Ağustos ayında ProcessMaker platformunu kullanmaya karar verdi ve aynı yılın Kasım ayında projeyi başlattı .

ProcessMaker’ın bankacılık iş akışı otomasyon platformu, Access Bank’ın
çeşitli süreç kategorilerini minimum kodlamayla otomatikleştirmesini sağladı . İş kullanıcıları, C-suite ve BT departmanı aynı platformda işbirliği yapabilir ve daha verimli bir şekilde iş üretebilir . Sonuç olarak, tüm bankanın operasyonel, yasal,
müşteri hizmetleri ve uyum süreçleri optimize edildi.

Platform, Access Bank’ın erişimi fazla mesai sürmesine rağmen büyümeye devam etti.
Access Bank’ın uluslararası genişleme hedeflerini takiben, banka
Diamond Bank ile birleşmeye karar verdi .
Son zamanlarda yayınlanan bir yazıda Reuters’e göre bu, Afrika’daki diğer tüm bankalardan daha fazla olan 29 milyon müşterisi olan bir banka yarattı .

Yaratılan Değer
Aşağıdaki kategorilerde 200’den fazla işlem:

• Yönetici
• Denetim ve Uyum
• Kredi ve Kredi Risk
Yönetimi
• Yasal
• Operasyonlar
• Operasyon Risk Yönetimi
• Teknik
• Hesap Açma

Adı : Access Bank
Sektörü : Finans ve Sigorta
Çalışanları : 10.891
Kullanıcılar : 23.000

Vurgulanan İşlemler
Denetim ve Uyumluluk
Platform, banka için o kadar dönüştürücü oldu ki, ProcessMaker ve ProcessMaker ekibine bankanın CEO’su tarafından 2019 Yılın Yeniliği Ödülü verildi.

About the author

BPM Nedir

BPM Nedir Bloger

View all posts

Leave a Reply