2017’de En Çok Etkilenen BPM Tahminleri

BPM’nin Geleceği Mobil Değildir

 

Bu yıl iPhone’un 10. yıldönümü kutlandı ve son on yılda müşteri beklentilerinde olağandışı bir değişim yaşandı. Bu, çeşitli alanlarda, bazıları çarpıcı, diğerleri opak olarak görülebilir. Yine de bu değişimin ne kadar dramatik olduğunu gösteren canlı bir illüstrasyona sahibiz. Aşağıdaki resim iki farklı yılda Vatikan’ın dışındaki Aziz Peter Meydanı’nı göstermektedir. Her iki durumda da geniş bir kitleye, kimin yeni Papa olacağı konusunda endişeyle bekleniyor. 2005 yılında ilk Papa 16. Benedict ilan edildi. İkincisi, Papa Francis için 2013’te yapıldı. Aynı olay, aynı yerde ve muhtemelen aynı kişilerin çoğu, ancak 2005 ile 2013 yılları arasında çok farklı bir görüntüye neden olan bir şey oldu!

2013 yılına gelindiğinde, bugün bile belki de daha da fazla olan bir şekilde, hayatımızın en önemli olaylarını, sürekli yoldaşlarımız olan telefonlarımız ve mobil cihazlarımız aracılığıyla deneyimliyoruz. Bu, toplumsal bağları nasıl şekillendirdiğimizi ve iş yaptığımız şirketlerle nasıl etkileşim kurabilmemiz için beklentilerimizi kökten değiştirdi.

Peter MeydanıSon on yılda yaşanan bu çarpıcı değişimin bir sonucu olarak, neredeyse her firmanın bugün bir mobil stratejisi var, bununla birlikte çoğu müşterilerin neden ilgilenildiği konusundaki eksikliği gerçekten gözden kaçırdı. Tüketicileri heyecanlandıran ve yeniliği yönlendiren iPhone değil – anlık memnuniyetin sözü (ve beklentisi) . Bunu sağlayamazsan, hızlı bir şekilde bunu yapabilecek birini bulacağım. Bana teklif ettiğiniz değer, arzuyu tatmin etmem ne kadar uzun zaman harcıyorsa, rakibinize gitme ihtimaliniz gittikçe arttığından, temsil ettiğim işletme değeri de o kadar hızlı düşüyor. Bu kavramı göstermek için temel bir çerçevemiz var. Bunu sağlayamazsan, hızlı bir şekilde bunu yapabilecek birini bulacağım. Bana teklif ettiğiniz değer, arzuyu tatmin etmem ne kadar uzun sürerse,

IPhone’tan yaklaşık 5 yıl sonra Amazon’un iPad’e verdiği cevap olan Kindle Fire® ve onunla birlikte bugün bir mobil cihazda bugün kullanılabilecek bir yenilik – “Mayday” düğmesi. Mayday butonuna basın ve bir anda cihazınızla veya Amazon’ın sunduğu hizmetle neredeyse tüm destek sorunlarını çözebilen gerçek bir insana canlı bir sohbet edersiniz. Ancak en önemlisi, bu yenilik, şimdi tüketici beklentilerini şekillendiren başlıca aksaklıkları vurguluyor ve müşteri etkileşiminin geleceği için model – DÖNÜŞÜMLER .

Bugün tüketici beklentisi ve dijital kanallardaki bozulma simgesi iPhone, Kindle veya iPad değil, Amazon Echo® . Yankı kendisi yalnızca bir tekne olmasına rağmen. Bir cihaz olarak sadece bir hoparlör ve bir mikrofon ancak konuşuyor ve duyulacaksınız. Bu yeniliği sağlayan şey, sözel komutları eyleme dönüştüren bilişsel bir yetenektir (Amazon’un Alexa®), küçük bir ekrana dokunmak yerine konuşmalar. Yakında bu konuşmalar, etkin cihazların sonsuz bir spektrumunda duyulacak ve müşterilerimizin etkileşimde bulunmayı bekleyeceği yol, tıklama ve tıklama değil, konuşmalar yoluyla gerçekleşecek. BPM gibi geliyor mu? Belki de BPM’nin son on yıldır yararlandığı yol değil, ancak ileriye dönük olarak BPM’nin arayüzünü temsil ediyor, Ve en önemlisi BPM, herhangi bir müşteri işlemi için operasyonlara ve iş kurallarına bağlantı sağlamak için en iyi donatılmış platformdur. Açıkça belirtmek gerekirse, sonuç olarak iş dünyasına ve tüketiciye konuşmalar yoluyla iş yürütme olanağı, İş Süreçleri Yönetimi (BPM) ‘nin kaldıracıdır.

Günümüzde süreç otomasyonu (BPM), son 40 yılda endüstriyel otomasyona yapılan yatırımlara benzemekle birlikte optimum verimlilik ve tutarlılık için tasarlanmıştır. Endüstri mühendisleri, nesneleri nesnenin en etkin şekilde hareket ettirmek için ideal yolları, pakette bulunanlara göre adapte edemeyen sabit yolları tasarladı. Zorluk, sabit yolların çalışmamızla tutarlı olmamasıdır. Pakette olanları önemsiyoruz.

Konuşma modelinde, gerçekleştireceğimiz belirli bir görevin tam içeriğini bilmeden adımların ve uçtan-uca süreçlerin sıralamasını tamamen önceden yazamayız. BPM’yi süreç otomasyonunun diğer modları üzerinde kullanmak, otomatikleştirebilecekleri veya başka şekilde yönetilebilenlerin kapsamını genişletir. “Akıllı otomasyon” sağlayan günümüzün BPM platformlarını oluşturan süreç, kurallar ve verilerin kombinasyonu.

Günümüzün BPM platformları, içeriğin, verilerin ve iş olaylarının anlaşılmasına ve anlaşılmasına göre sürecin adımlarını dinamik olarak uyarlarken işi yönetme becerisini sunar. Akıllı otomasyonun temelini oluşturan ve veri odaklı süreçlerin işin içeriğine dinamik olarak uyarlanmasını sağlayan , otomasyonun verimliliğini sağlayan, kuralları ve politikaları en iyi sonuca doğru yönlendirmek için politikaları kullanan sistemler.

Bu endüstri sonunda BPM ile sunulan potansiyeli yakalamış olan iş yeniliğinin gelişiminde heyecan verici bir andır. Önümüzdeki ay içinde, BPM’nin dijital yeniliği nasıl başlatıp başlatabileceğini ve hatta başlattığını gösteren birçok öğrenme kılavuzu hazırlayacağız. Bunu başlatınca, endüstrinin önde gelen düşünce liderleri ve pazardaki şekillendiricilere, 2017 ve sonrası için en önemli trend olduğunu düşündükleri konusunda tahminlerini sunmalarını istedik.

About the author

Fatih Güneş

View all posts

Leave a Reply